Бібліотека Тернівського ліцею

Старі газети
Libraria.ua — проект, який оцифровує друковані видання, що мали стосунок до України: ті, що виходили на українських землях, та емігрантські. В архіві понад чотириста видань із кінця 19 до середини 20 століття. Більшість згрупована в колекції: єврейська міжвоєнна періодика, щоденні регіональні газети, пропагандистська преса окупованих територій 1941-1944 років тощо.
Перша україномовна газета США «Свобода», яку емігранти видають із 1893 року, теж оцифрована. Онлайн можна переглянути всі її випуски до 2015 року. Газета пише про життя українців в Америці, міжнародну політику, події в Україні тощо.
Цей комікс вийшов у газеті «Свобода» 2 вересня 1939 року. Головною новиною випуску був напад Німеччини на Польщу.
На сайті diasporiana.org.ua можна переглянути багато газет і журналів української еміграції, що видавались із початку 20 століття до наших часів.
На сайті бібліотеки українського мистецтва є колекція журналів, газет і альманахів про українську культуру, виданих із початку 20 століття.
Сайт австрійської національної бібліотеки опублікував щоденні польськомовні Kurjer Lwowski та Kurjer Stanislawowski, які видавали у 1885-1918 роках. На інших бібліотечних сайтах Європи можна пошукати інші українські видання.
Сайт Europeana Collections оцифрував чотири мільйони періодичних видань із різних європейських країн. Українських серед них нема, але ресурс буде корисним для тих, хто шукає закордонну пресу. Крім періодики, тут є фотографії, мапи й музичні записи різних часів.
Старі мапи
Mapire — це проект для любителів старих мап. На сайті є карти Європи з 18 століття — як загальні, так і окремих країн і місцевостей. Тут є кадастрові та військові мапи Габсбурзької імперії, на яких позначені західноукраїнські землі. Сайт дає змогу співставити старі мапи з сучасними.
У блозі maps.vlasenko.net опубліковані історичні мапи України з 17 до 20 століття, топографічні карти першої половини 20 століття та плани Києва з 1700 до 1958 року.
З мапи Києва 1890 року можна дізнатись, що вже тоді на Подолі була вулиця «Хоревая»
На сайті Археологічна карта Криму можна переглянути мапи півострова, плани окремих його міст і споруд.
Документи визвольного руху
В Архіві українського визвольного руху майже 25 тисяч документів з історії України. Тут можна побачити, наприклад, документ Центральної ради та особисті листи Романа Шухевича. Є тут також повідомлення іноземних дипломатів про Голодомор 1932-33 років та матеріали про селянські повстання 1930-х в Україні.
Американський інститут Юзефа Пілсудського оцифрував чимало документів армії Української Народної Республіки у 1919-1920 роках. Тут є не лише офіційне листування й накази військового командування, а й матеріали про життя і побут українських вояків: яких ліків вони потребували, чи мали достатньо одягу і взуття, як працювало видавництво «Син України» тощо.
Інтерв’ю швейцарського журналіста з гетьманом Скоропадським.
Про Голодомор
В електронному архіві Голодомору зібрано найбільше матеріалів про штучний голод 1928-29, 1932-33 та 1946-47 років в Україні. Спогади очевидців, документи тогочасних органів влади про хлібозаготівлі, труднощі з продовольством та допомогу окремим районам, а також список загиблих від голоду.
Є також мапа з іменами жертв Голодомору 1932-1933 років. Загиблих можна шукати за регіоном і прізвищем.
На сайті Меморіалу жертв Голодомору можна знайти фотоматеріали, але колекція невелика. Варто поглянути на світлини Гарета Джонса — британського журналіста, який перший публічно повідомив про Голодомор у західній пресі. Фільм польської режисерки Аґнешки Голланд про Джонса вийде восени 2019 року.
Про репресованих
Національний банк репресованих зафіксував понад 370 тисяч людей, які зазнали політичних репресій від радянської влади з 1918 до 1980-х років. Проект випускає книжковий цикл «Реабілітовані історією» з короткими біографічними довідками про репресованих та їхніми спогадами. Електронні версії книжок також є на сайті. Шукати репресованих можна за прізвищем і місцями, де вони народились і мешкали.
На сайті музею «Територія терору» є архівні матеріали про репресії на українських землях між 1919 та початком 1950-х. Зокрема документи й фото про колективізацію, голодомори, остарбайтерів часів гітлерівської окупації, ліквідацію Української греко-католицької церкви тощо, а також відеоматеріали зі спогадами очевидців.
Акція за легалізацію Української греко-католицької церкви в Москві, 1989 рік. Фото з сайту «Території терору»
Архіви єврейських громад
Проект JewishGen, створений музеєм єврейської спадщини у Нью-Йорку, присвячений історії єврейських громад всього світу і українських земель зокрема. На сайті можна обрати запропонований історичний регіон, наприклад, Галичину, Польщу, Україну. Якщо ви обрали на мапі населений пункт, пошук видасть інформацію про історію тамтешньої єврейської громади, старі мапи, а часом цілі наукові праці про це місце.
Світовий центр пам’яті Голокосту Yad Vashem оцифрував матеріали про геноцид єврейського народу. Тут можна переглянути світлини концтаборів і таборів смерті, біографії жертв Голокосту, документи про знищення євреїв нацистами, наукові дослідження, фільми та мапи депортації.
Документальні виставки
Офіційний сайт Державної архівної служби України має розділ «документальні виставки», де публікуються добірки оцифрованих документів про певну подію — наприклад, трагедію у Бабиному Яру чи аварію на Чорнобильській АЕС, — зібраних із різних архівів країни.
Електронні виставки кінофотофоноархіву імені Гордія Пшеничного складаються лише з матеріалів, що зберігаються в цьому архіві. Але тут можна побачити, наприклад, унікальні світлини Києва 1943-44 років, жінок під час Другої світової війни, голосування на референдумі 1991 року тощо.
Аудіо- й відеоколекції
Електронний архів українського фольклору публікує записи народних пісень, які фолькоористи збирають на Бойківщині, Поліссі, Яворівщині тощо.
На сайті Центру міської історії є документальне та аматорське відео міст України та Центрально-Східної Європи та архів телевізійних новин. Тут є також старі фото, карти, архів з інтерв’ю-спогадами, які, втім, стосуються лише Львова.
«Територія терору» має архів відео 20-х — 40-х років 20 століття переважно пропагандистського характеру. Наприклад, «визволення» Тернополя радянською армією чи театральні виступи акторів-в’язнів на Соловках.

Друзі натискаємо на синю силку і гайда у подорож!
УКРАЇНСЬКІ МУЗЕЇ
Проєкт віртуальних подорожей “Музеї просто неба“
Тут представлені сім автентичних музеїв просто неба. Автори обіцяють, що так можна торкнутися до минулого, що було кілька століть тому, ознайомитися з українськими культурою й побутом та зрозуміти, чим вони цікаві й унікальні.
Так, можна відвідати:
-
Музей архітектури та побуту в Ужгороді;
-
Музей народної архітектури та побуту “Шевченківський гай” у Львові;
-
“Мамаєву Слободу” в Києві;
-
Національний музей народної архітектури та побуту України в Києві;
-
Музей народної архітектури та побуту середньої Наддніпрянщини в Переяслав-Хмельницькому;
-
Резиденцію Богдана Хмельницького в Чигирині;
-
Запорізьку Січ.
Усі віртуальні екскурсії відбуваються під супровід україномовних пояснень про те чи інше місце, цікавих фактів і значення речей. Відчуття – начебто ви справді гуляєте музеєм з екскурсоводом.
Музей-квартира родини Івана Франка в Києві
Музей створили в будинку, куди радянська влада насильно перселила зі Львова сина Івана Франка Тараса. До 2015 року квартирою опікувалася дочка Тараса Дарія-Любомира. Тут є архівні документи, меморіальна кімната, зображений побут Франків.
Личаківський цвинтар у Львові
Кладовище почало функціонувати 1786 року. На цвинтарі ховали відомих творців, науковців і багатих людей. Тут, зокрема, можна побачити могилу Івана Франка й пам’ятник Каменяреві.
Палац Потоцьких у Львові
Наприкінці 19 століття палац побудував намісник Галичини. Він дуже любив французьку архітектуру, тому будівля побудована за проєктом архітектора з Франції. Палац був призначений для парадних прийомів і зустрічей, маючи багато залів і віталень. Також тут багато ліпнини, позолоти, мармуру, живопису, бронзи, камінів, колишня їдальня графа. Нині там також картинна галерея.
Музей ретроавтомобілів “Машини часу” в Дніпрі
Тут є приблизно 50 автомобілів із різних країн і сконструйованих у різний час. Зокрема, є американська класика, раритетні вантажівки, радянські авто й інші унікальні екземпляри.
Музеї анатомії й лісових звірів та птахів НУБІП
У музеях Національного університету біоресурсів і природокористування України можна роздивитися скелети різних тварин, колекцію пташиних гнізд і яєць, опудал птахів і ссавців, рогів парнокопитних, тушок, хутра.
Палеонтологічний музей у Києві
У музеї представлена історія розвитку тваринного й рослинного світу від прадавніх часів. Нині тут – 1 мільйон експонатів. Зокрема, можна роздивитися кістки вимерлих хребетних тварин, панцирі різноманітних безхребетних, рештки найдавніших організмів, відбитки листя прадавніх рослин.
Національний музей космонавтики імені Корольова й садиба Корольова в Житомирі
Тут можна прогулятися біля величезного космічного корабля, детально роздивитися уламки метеорита, місячний ґрунт і їжу в тюбиках, яку брали в політ космонавти. До того ж пропонують провести шкільний урок у музеї. Обіцяють, що діти спробують імітацію роботи у відкритому космосі, проводитимуть досліди з вакуумним насосом та плазмовою кулею, імітуватимуть стан невагомості для рідини, створять найпростіший реактивний двигун.
А от під час екскурсії будинком, у якому народився та виріс Сергій Корольов, можна розглянути його особисті речі, пасмо волосся й ліжко.
Будинок-музей Тараса Шевченка на Майдані Незалежності в Києві
У будинку Тарас Шевченко жив протягом року: з весни 1846-го до арешту навесні 1847 року. До того ж це типовий зразок дерев’яного міщанського помешкання початку 19 століття.
Музей мінералів у Києві
У музеї налічуються понад 2000 експонатів з усього світу. До того ж на сайті є експозиція з докладними фотографіями мінералів і описами.
ЗАКОРДОННІ МУЗЕЇ
Театр-музей Сальвадора Далі — Фигєрасе, Іспанія
Музей Акрополя — Афины, Греція
Галерея Уфіцці — Флоренція, Італія
Музей Ван Гога — Амстердам, Нідерланди
Метрополітен-музей — Нью-Йорк, США
Британский музей — Лондон, Англія
Музей Орсе — Париж, Франція
Національний музей Кореї — Сеул, Республика Корея
Художній музей Сан-Пуалу — Сан-Паулу, Бразилія
Пергамский музей — Берлин, Германія
Музей Соломона Гуггенхейма — Нью-Йорк, США
Поверхня Марса
Бостонський детячий музей – Бостон, США
Музей NEMO — Амстердам, Нідерланди
Віртуальні екскурсії для дошкільнят
Зоопарк Сан-Диего – Сан-Діего, США
Аквариум Монтерей-Бей – Монтерей, США
Віртуальні екскурсії в музеї,
присвячені науці
Музей Галілео — Флоренція, Італия
Музей NEMO — Амстердам, Нідерланди
Музей наук — Лондон, Великобританія
Національний музей науки и техніки Леонардо да Вінчи — Мілан, Італия
Музей природознавства– Лондон, Великобритания
Мемореальний музей Холокоста — Вашингтон, США
Палац дожей — Венеция, Италия
Білий дім — Вашингтон, США
Єгипецькі піраміди — разные города Єгипта
Стоунхенж — Еймсбери, Великобританія
Ефелева вежа — Париж, Франція
Тадж – Махал — Агра, Індія
Прамбанан и Боробудур — Індонезія
Стоунхендж у Великій Британії
Стоунхендж визнаний об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У віртуальному музеї можна переглянути історію й візуалізовані припущення, як 5000 років тому люди, які ще не винайшли колесо, перевезли чотиритонні споруди з блакитного каменю за 240 км.
А ще дізнатися про теорії, для чого каміння там поставили. Наприклад, деякі вчені припускають, що це місце використовувалося для святкування зимового сонцестояння, а деякі – для літнього. Ще дехто вважає, що там робили жертвоприношення, а хтось каже – що зцілювали людей.
Тож і ви можете “погуляти” пам’яткою й поміркуйте про версії виникнення Стоунхенджу.
В одному з найбільших музеїв світу можна побачити знамениту “Мону Лізу” й багато інших робіт відомих художників. В онлайн-версії музею можна відчути себе відвідувачем: зближувати артефакти й за потреби читати цікаву інформацію про них.
Тут, наприклад, можна побачити стіл із колекції Білого дому, який колись виготовили на замовлення Теодора Рузвельта – і нині він стоїть в Овальному кабінеті. Також можна оглянути воєнну бібліотеку, побудовану 1887 року, спроєктовану в класичному й готичному стилях, або побувати у великому президентському фойє.
Розглядайте експонати й речі ближче й на бажання читайте більше про них у статтях. А щоби “походити” музеєм, натисніть на чоловічка, що зображений праворуч зверху.
Тут можна й дізнатися про історію індуїзму, і роздивитися старовинні малюнки слона із шістьма руками (бог мудрості й удачі Ґанеша), побачити справжні наскельні малюнки племені Майя, роздивитися культурні знахідки Сицилії, Іраку, Балкан і Англії й навіть побачити саркофаги для єгипетських мумій.
У музей вміщено понад 2 мільйонів років людської історії. Щороку цей музей відвідують орієнтовно 6 мільйонів людей! Чому б не показати його учням?
Запропонуйте дітям оглянути, зокрема, Базиліку Святого Павла, Собор Святого Петра й Сікстинську капелу, яку розписав Мікеланджело.
Музей Ван Гога в Амстердамі
Тут зберігається найбільша у світі колекція творів мистецтва Вінсента Ван Гога. Постійна колекція налічує понад 200 картин, 500 малюнків і понад 750 листів. У музеї також є виставки на різні теми з історії мистецтва 19 століття.
Натискайте на чоловічка в правому верхньому куті, зближуйте картини – і насолоджуйтеся.
Театр-музей Сальвадора Далі в Іспанії
Сальвадор Далі створив музей сам. Нині там зберігається найбільше картин художника. Тут є і сцени, і лабіринти, і заплутані доріжки, і сад, і справжнє авто, і статуї. Усе, чого можна й не можна очікувати від художника-сюрреаліста.
Національний музей природознавства у Вашингтоні
У музеї зберігаються понад 500 мільйонів зразків тварин, рослин, корисних копалин і артефактів, які створили люди. Тут є 9 залів із постійною експозицією, що варті уваги: зал походження людини, зал геології, каміння й мінералів, зал динозаврів, зал ссавців, зал комах, зал океаністики, зал Африки, павільйон метеликів і росли, виставка птахів.
У музеї працюють 185 науковців, це найбільша група науковців у світі, яка вивчає природознавство.
Музей сучасного мистецтва імені Ґуґґенгайма в Іспанії
Сама будівля музею – це витвір сучасного мистецтва. Тож і всередині пропонують ознайомитися із сучасним мистецтвом і дослідити його. Мета – встигнути відкрити для себе мистецтво нашого часу.
Бельведер в Австрії
Тут можна оглянути фантастичну колекцію австрійського художника і графіка Густава Клімта. Також є роботи французьких імпресіоністів і колекція віденських картин.
Національний автомобільний музей в Австралії
Це найбільший музей автомобілістів в Австралії, у якому представлено понад 400 експонатів. У музеї є як відомі марки автівок, так і виготовлені самотужки авто.